Dwa nowe pakiety Bookrage

18491635_703151009844572_2096250886832460647_o

Z okazji Targów Książki w Warszawie BookRage postanowiło uczcić to wprowadzeniem dwóch nowych pakietów – oprócz ciągle aktywnego Bookrage Rewers, o którym już wspominałem, a który to jeszcze przez 14 dni pozostaje aktywny. Do wykupienia pozostało jeszcze 67 pakietów, a obecna cena pakietu to 77 PLN.

Dwa nowe pakiety będą aktywne tylko przez 5 dni. Zalecam więc pośpiech w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza, że oba mają pierwszy poziom cenowy na poziomie złotówki.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h50m28s_005_

Pierwszy z nowych pakietów to książki wydawnictwa Książkowe Klimaty, który składa się (całościowo) z ośmiu książek, w tym dwie papierowe – wysyłka tylko na terenie Polski. Wyjątkowo z okazji  Targów Książki, te wersje papierowe będzie można odebrać osobiście na stoisku Bookrage (stoisko 147/D19). Poziom złotówki to trzy pozycje literackie, z czego dwie wysoko oceniane na serwisie LC:

  • Matki – Pavol Rankov, 430 stron, ocena 7,27/10
    • Po wyzwoleniu Czechosłowacji przez Armię Czerwoną w 1945 roku, młoda kobieta o imieniu Zuzana zostaje oskarżona o zdradę kochanka, radzieckiego partyzanta. Zesłana do Gułagu, rodzi syna. Chłopcu udaje się przeżyć. Codzienność Zuzany to wieloletnia walka o przetrwanie wśród kobiet, które więcej dzieli niż łączy. Po śmierci Stalina zesłańcy mogą wrócić do swoich domów. Syn Zuzany będzie jednak, jak przystało na sowieckiego obywatela, nosił czerwoną chustę pionierów wokół szyi… Sześćdziesiąt lat później kobieta rozmawia z pewną studentką, która przygotowuje pracę na temat macierzyństwa w trudnych warunkach.
  • Dzieci Kaina – Nikos Panagiotopoulos, 413 stron, ocena 5,5/10
    • Literackie requiem dla konsumpcyjnego pokolenia, które doprowadziło Grecję do upadku. Sześcioro ludzi, dawniej bliskich przyjaciół, wraca do wioski, w której jako nastolatkowie spędzali lato. Zmiany, jakie zaszły w ich życiu i w nich samych, prowokują do zauważenia tego, jak bardzo zmienił się świat. Bohaterowie, należący do pokolenia „przemian”, o których powtarzano wciąż na początku lat 80., teraz, trzydzieści lat później, spoglądają z przerażeniem na otaczającą ich rzeczywistość. Co naprawdę stało się z Grecją podczas tych „cichych” lat wzrostu i prosperity? Jak wpłynęło to na ludzi? Dzieci Kaina są trudną i odważną próbą pokazania twarzy dzisiejszej Grecji.
  • Czy jest ktoś, kto cię kocha – Kalin Terzijski, 202 strony, ocena 7,43/10
    • Outsiderzy, alkoholicy, wyłudzacze, kolekcjonerzy cudzych żyć, nieznośni sąsiedzi, niespełnieni kochankowie – to właśnie oni zaludniają rzeczywistość Kalina Terzijskiego. Obyczajowy obrazek sąsiaduje tu z przełamanym przekorną puentą symbolizmem, przed melancholią i powagą życia chronią zaś ironia i zgryźliwy humor.
      Bohaterowie „Czy jest ktoś, kto cię kocha” przypominają nas samych tak bardzo, że być może lektura jest tylko złudzeniem i to my sami odgrywamy w opowiadaniach sofijskiego pisarza główne role. Bo przecież „nie radzimy sobie szczególnie dobrze” i do złudzenia przypominamy Antona K., który mógłby bez trudu zamienić się miejscami z Kafkowskim Józefem, gdyby tylko sławniejszego K(olegę) wzięły w obroty i przemieliły tryby codzienności. Ale jest u Terzijskiego tęsknota za miłością, jej fizyczna wręcz potrzeba, która nawet w chwilach cynizmu przebija na wierzch i przynosi nadzieję.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h36m46s_001_.png

Za aktualną średnią (teraz: 15,61 PLN) otrzymamy dwie dodatkowe książki:

  • Nie jest źle – Jan Novák, 750 stron, ocena 7,8/10
    • Lata 50. XX wieku. Świat żyje w cieniu zimnej wojny, dominują dwa kolory: czerwona barwa rewolucji i szara – moralności. W październiku 1953 roku oddziały Armii Czerwonej i Policji Ludowej Wschodnich Niemiec przeczesują podberlińskie bagna. Ich zadaniem jest odnalezienie „uzbrojonego gangu morderców i terrorystów”, którym udało się uniknąć masowej obławy. „Gang” to pięciu wynędzniałych i głodnych Czechów, z których tylko dwóch jest na tyle dorosłych, by się golić. Przewodzą im dwudziestoletni Radek i osiemnastoletni Josef Mašínowie. Nic nie wskazuje na to, że wkrótce staną się najbardziej poszukiwanymi przestępcami w całej Czechosłowacji…

      Gorzki czeski rachunek sumienia w stylu, którego w obawiającej się rozrachunków polskiej literaturze współczesnej trudno szukać. Opowieść o symbolicznym znaczeniu oporu, młodości, komunistycznym reżimie, w której próżno szukać Hrabalowskiej melancholii, dezynwoltury Haška pełnych humoru filmów Svěráka. Historia rodziny Mašínów tworzy fabułę niemal sensacyjną, zwieńczoną trwającą długie tygodnie ucieczką do Berlina Zachodniego przez wschodnie Niemcy. A choć trzem uciekinierom udało się dotrzeć do celu, trudno powiedzieć, by ich historia kończyła się happy endem.

  • Carpathia – Maroš Krajňak, 198 stron, ocena: 5,79/10
    • Debiut finalisty Anasoft Litera. Plastyczna opowieść bez jednej ilustracji. W podróży do wnętrza ginącego świata towarzyszą nam Andrij Pysanskij, Andy Warhol, Gotthard Heinrici i wiele innych, barwnych postaci. Zmysłowa odyseja w czasie i przestrzeni, heroiczna próba ocalenia od zapomnienia ziemi niczyjej, polsko-słowacko-ukraińskiego pogranicza, ale także „emigranckiego” środowiska Bratysławy. Carpathia jest pierwszą częścią cyklu, który roboczo nazywamy „trylogią łemkowską”.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h42m18s_002_.png

Za przynajmniej 35 PLN nabędziemy jeszcze jedną książkę:

  • Odgłosy rosnących bananów – Ece Temelkuran, 398 stron, ocena 7,29/10
    • Wschodni Bejrut, dom na wzgórzu Jetawi. Zeynab jest zgorzkniałą kobietą, która chciałaby pomagać biednym, ale w taki sposób, by nie musiała ich dotykać. Filipina to jej gosposia, pół-Filipinka, pół-Palestynka urodzona w Szatili, obozie dla uchodźców, podczas libańskiej wojny domowej. Pewnego dnia zakochuje się w niej Marwan, syryjski dozorca budynku.
      Jest tu też Deniz, turecka studentka, której wędrówka ku poznaniu samej siebie zaprowadziła ją z eleganckiego Oxfordu do Paryż i dalej na Wschód, dokładnie w to miejsce, skąd nieżyjący już ojciec Filipiny pisał do córki listy. To w tym miejscu można usłyszeć odgłosy dojrzewających bananów – o ile oczywiście ktokolwiek zechce słuchać.
      Odgłosy rosnących bananów to coś więcej niż miłosna historia: to wiele historii splecionych w jedną opowieść. W swojej powieści Temelkuran pokazuje misterny splot łączący miłość i politykę i odsłania obraz Bejrutu, w którym mieszają się chaos i piękno Bliskiego Wschodu.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h45m14s_003_

Atrakcją tego pakietu jednak są dwie papierowe książki, które z poprzednimi książkami otrzymamy już za 44 PLN:

  • Zorba 50 lat później – Tomasz Zaród, 90 stron, ocena 6,5/10
    • 17 grudnia 2014 minęło pięćdziesiąt lat od premiery filmu Grek Zorba w reżyserii Michalisa Kakojanisa. Z tej okazji ukaże się album pt. Zorba 50 lat później. Jest to mini-przewodnik, ukazujący Kretę z kilku punktów widzenia, ale przede wszystkim z perspektywy filmowej. Autor książki, niczym tytułowy Grek Zorba, odbywa podróż z ateńskiego Pireusu na Kretę. Tam z pomocą nagrodzonego Oskarem filmowca – Waltera Lassally’ego – próbuje odnaleźć kolejne lokalizacje, w których powstawały zdjęcia do filmu. Udaje mu się dotrzeć między innymi na plażę w Stavros, na której Anthony Quinn zatańczył kultowy taniec Syrtaki, do miejscowości Kokkino Chorio, gdzie nakręcono scenę kamienowania wdowy, a także do filmowej kawiarni, kopalni Basila oraz hoteliku Madame Hortense. Album zawiera kadry z filmu oraz współczesne zdjęcia. Czas niestety nie oszczędził wszystkich scenerii, ale chcących udać się w podobną podróż, autor albumu zaopatruje w szczegółowe wskazówki.
  • Entropia – Maroš Krajňak, 200 stron, ocena 8/10
    • „Entropii” Maroša Krajňaka nie da się opisać, to nie proces fizyczny, a powieść. Ale czy na pewno powieść? Czy nie oniryczna podróż, w której brzmienie frazy jest równie ważne, jak jej znaczenie?
      Osobliwa peregrynacja Buka i Forela to najbardziej niesamowita rzecz, jaką od dawna trzymaliście w rękach. Odbija się w niej i nasza Europa Środkowa z jej zapomnianymi historiami z łemkowskiego pogranicza, i surrealistyczna wyobraźnia Krajňaka, która potrafi połączyć – rzadka to sztuka! – filmowość pisarskiego kadru z muzycznością słowa.
      Trudno uwierzyć, że Krajňak zawodowo zajmuje się marketingiem, chyba że przypomnimy sobie, iż T.S. Eliot pracował w banku. Egzotyczna, wyjątkowa proza zza naszej południowej granicy – jedna z najoryginalniejszych w Europie.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h49m09s_004_

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h50m42s_006_

Drugi pakiet jest jeszcze większy – trzynaście książek! Wszystkie książki pochodzą z wydawnictwa Krytyki Politycznej. Pierwszy pakiet, ten za złotówkę to zestaw trzech książek:

  • Polski węgiel – praca zbiorowa, 304 strony, ocena 6,8/10
    • Polska stoi węglem, to jasne jak słońce. Wydobycie węgla daje miejsca pracy, tanią energię, bezpieczeństwo energetyczne. Z czystym powietrzem już gorzej, ale za to wiatr nie zawsze wieje, a słońce w nocy nie świeci – nic nie jest doskonałe.
      Tak czy inaczej, zamykanie kopalń czy podporządkowywanie się unijnej polityce klimatycznej jest nie tyle niezrozumiałe, co szkodliwe. W końcu USA też trują, a Chiny? Szkoda gadać. A, jeszcze wiatraki szpecą krajobraz.
      A może jednak nie? Może węgiel kosztuje więcej niż nam się wydaje? Nie tylko zdrowie i długość życia, ale też twardą walutę? Nawet bez Unii Europejskiej i zielonych klimatologów?
      Zasoby polskiego węgla są na wyczerpaniu, a ich wydobycie jest coraz droższe i coraz bardziej niebezpieczne. Za węglową energetykę nie tylko natura, ale i ekonomia wystawi nam wkrótce wysoki rachunek. Jak wyjść z węglowego uzależnienia? Komu zależy na utrzymaniu tego, co jest i kto na tym zarabia? A przede wszystkim: kto za to płaci?
  • Pamiętnik – Władysław Broniewski, 544 strony, ocena 6,67/10
    • Przez lata skrywany, czasami tylko reglamentowany Pamiętnik Władysława Broniewskiego zdążył obrosnąć legendą. Druk fragmentów w latach 60. ubiegłego wieku, najpierw w „Polityce”, później w „Miesięczniku Literackim” i „Poezji”, a nawet ogłoszenie bardzo rozszerzonych zapisów z Pamiętnika w 1984 roku nie zaspokoiły ciekawości czytelników, lecz potwierdziły tylko istnienie kontrowersyjnej części rękopisu. Niewydane fragmenty stały się niejako obietnicą i gwarancją sensacji — obietnicą do dzisiaj niespełnioną, a zarazem obietnicą do dzisiaj potrafiącą wpływać na szczególną recepcję Broniewskiego.
      Niniejsza edycja pełnego tekstu, jaką czytelnik dostaje w końcu do ręki, może chociaż w części wyciszy tę sensację. I chyba tak będzie najlepiej — i nawet nie szkoda tej legendy. W końcu ten „osobliwy tom”, jakim jest Pamiętnik Władysława Broniewskiego na pewno zasługuje na staranną, żmudną, ale przede wszystkim mądrą lekturę.
  • Homobiografie – Krzysztof Tomasik, 464 strony, ocena 6,55/10
    • Najważniejsze nazwiska polskiej kultury pokazane z nieznanej strony, która ma niewiele wspólnego z opowieścią znaną ze szkoły. Nie na postumencie, ale prywatnie, z uwzględnieniem ludzkich dylematów.
      Nowe wydanie Homobiografii przynosi uzupełnienie życiorysów, ale także prezentację kolejnych postaci.
      Całość to opowieść o środowisku literackim w czasach, gdy homoseksualizm był tabu.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h58m12s_007_

Za aktualną średnią (teraz: 27,12 PLN) otrzymamy dwie  dodatkowe książki:

  • Gejerel, mniejszości seksualne w PRL-u – Krzysztof Tomasik, 380 stron, ocena 6,59/10
    • Czy Andrzej Wajda zamierzał zrobić film o homomiłosnej akcji pod Arsenałem? Kim był brat „Wampira z Zagłębia” i jaki miał wpływ na przebieg słynnego procesu z lat 70.? Dlaczego tak mało wciąż wiemy o akcji „Hiacynt”? Gdzie są „różowe teczki”? Dlaczego Barbara Skarga bała się lesbijek? Jak warszawska „Kultura” żartowała z HIV? Do czego klucz kryją powieści sensacyjne z serii „Jamnik”?
      Książka Krzysztofa Tomasika to kopalnia wiedzy na temat homoseksualizmu w PRL i konstruowanych wokół niego opowieści. Autor wertuje reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, pamiętniki i listy. Śledzi ów niezbadany dotychczas dyskurs i daje nam wgląd w sprawy, o których nie pisali literaturoznawcy, historycy ani badaczki kultury.
  • Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię – Kazimiera Szczuka, Maria Janion, 192 strony, ocena 6,74/10
    • „Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia” – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu.

      Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm.

      A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h58m31s_008_

Kolejny poziom cenowy został zdefiniowany na poziomie 33 PLN:

  • Idea Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Zarys ideologii ONR „Falanga” – Jan Józef Lipski, 400 stron, ocena 7,2/10
    • Jan Józef Lipski ostrzegał swych czytelników przed pokusą rozwiązań totalnych i wskazywał na podobieństwa totalitaryzmów prawicowych i lewicowych. W tej słynnej książce, której poprawione wydanie ukazuje się po wielu latach, na przykładzie pieczołowicie zebranej publicystyki sympatyków przedwojennej „Falangi” pokazał próbę wykorzystania katolicyzmu przez skrajnych nacjonalistów. Lipski nie uważał wiary katolickiej za spójną z myśleniem totalitarnym. W jego opinii Katolickie Państwo Narodu Polskiego miało tyle wspólnego z katolicyzmem, co „demokracja ludowa” z demokracją. Dzieło życia autora Dwóch ojczyzn, dwóch patriotyzmów pozostaje wciąż aktualne, przede wszystkim jako przestroga przed polityką fanatyzmu i przed wykluczaniem arbitralnie wyznaczonych „obcych” z demokratycznej wspólnoty.
  • Jetlag – Michał R. Wiśniewski, 232 strony, ocena 6,43/10
    • Jet lag
      1. [wym. dżet leg] «zmęczenie, ból głowy, problemy ze snem itp. po długiej podróży samolotem, wywołane zmianą stref czasowych»
      2. «zespół objawów wynikających z nagłego znalezienia się w innej strefie okupacji kulturowej»
      Jetlag
      1. [wym. dżet lag] «powieść, sitcom, pokolenie biurowej klasy średniej i fetyszystów, szukający sensu w bezsensie oraz miłości w czasach nienawiści, głos tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, twoje zdanie, które nikogo nie obchodzi»
      2. «to nie jest moja historia, to jest twoja historia»
      Książka nominowana do Nagrody Conrada za najlepszy debiut 2014 roku.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h58m47s_009_

Przedostatni poziom cenowy uplasował się na cenie 44 PLN a do naszego pakietu dochodzą trzy dodatkowe książki:

  • Sowiety od kuchni. Mikojan i radziecka gastronomia – Irina Głuszczenko, 208 stron, ocena 5,97/10
    • Podobno rewolucja to nie proszona kolacja. Irina Głuszczenko pokazuje, że zmiana w tym, co i jak podaje się na kolację, może mieć równie rewolucyjne znaczenie jak zamach stanu. Bo gastronomia też jest polityczna.
      W Sowietach od kuchni Irina Głuszczenko zabiera czytelników za kulisy radzieckiego imperium. Pokazuje „kuchenny” wymiar bolszewickiej rewolucji – często pomijany, a przy tym najbardziej dotykający na co dzień zwykłych ludzi.
      Ustanowienie nowej, kosmopolitycznej kuchni radzieckiej, w której ukraińskie pierożki spotykały się z gruzińskimi szaszłykami; stworzenie podstaw przemysłowej produkcji jedzenia i systemu zbiorowego żywienia opartego na instytucji stołówki – wszystko to dla radzieckich ludzi było równie ważne jak władza rad, elektryfikacja czy budowa pieców Magnitogorska.
      Nic dziwnego, że bohater książki, Anastas Mikojan, komisarz przemysłu spożywczego, zyskał miano „ulubionego komisarza ludu”. Głuszczenko, szeroko przytaczając dokumenty z epoki, tworzy barwną narrację z historii życia codziennego ZSRR, wymykającą się zużytym „sowietologicznym” kliszom.
  • Pozdrowienia z Noworosji – Paweł Pieniążek, 205 stron, ocena 6,28/10
    • Wojna na Ukrainie zaskoczyła Europę, która przywykła do „odwiecznego” pokoju w pobliżu swoich granic. Jak się okazało, niesłusznie.
      Po dramatycznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie i rosyjskiej aneksji Krymu akcja przeniosła się do Donbasu, gdzie prorosyjscy separatyści zamarzyli o nowym regionie Rosji – Noworosji.
      Nieliczne początkowo demonstracje przeistoczyły się w otwarty konflikt zbrojny podsycany i wspierany przez władze w Moskwie.
      Paweł Pieniążek na bieżąco relacjonował te wydarzenia dla polskiej prasy, radia i telewizji. Był pierwszym dziennikarzem, który dotarł do wraku zestrzelonego przez separatystów samolotu malezyjskich linii lotniczych.
      W Pozdrowieniach z Noworosji opisuje tragikomiczne narodziny konfliktu i jego tragiczne konsekwencje – katastrofę humanitarną, zniszczone miasta i zdruzgotane marzenia ludzi o normalnym życiu.
  • Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980 – Adam Leszczyński, 584 strony, ocena 7,56/10
    • Co łączy Polskę Ignacego Mościckiego z Polską Edwarda Gierka? Czy Związek Radziecki miał przed sobą alternatywną drogę modernizacji? Czy można było „dogonić i przegonić” Zachód z pomocą aktywnego państwa? Czy kraje zacofane mają szansę na przyspieszony rozwój?
      Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw – od ZSRR czasów Stalina, przez Chiny Mao, kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji Wschodniej, aż po II RP i PRL – z nędzą, gospodarczym zacofaniem i społecznym anachronizmem.
      Autor bada ideologie przyspieszonego rozwoju, jakie dominowały na świecie tuż przed II wojną światową i po niej. Przybliża epokę, w której decydowały się kształty naszego świata, konfrontując praktyczne doświadczenia ludzi z założeniami gospodarczych teorii.
      Tłumaczy wreszcie, dlaczego w latach 70. globalne i lokalne elity zaczęły odwracać się od państwa, zamieniając etatyzm w ideologię „niewidzialnej ręki rynku” jako panaceum na niedorozwój.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h59m21s_010_

A za podwójną wartość aktualnej średniej (teraz: 54,23 PLN) otrzymujemy wszystkie trzynaście książek. Trzy dodatkowe książki to:

  • Janion. Transe – traumy – transgresje. 2: Prof. Misia – Kazimiera Szczuka, Maria Janion, 208 stron, ocena 6,87/10
    • Profesor Janion jako „poeta krajowy”, „kloszard metafizyczny”, Pluszkin z powieści Gogola, „pracownica morza” z Wiktora Hugo, wreszcie – niezłomny starzec trwający na stanowisku w romantycznej bibliotece. Janion opowiada o życiu po katastrofie marca 68 tu, w kraju, na przekór projektowi emigracji.
      Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to epoka gdańskich „Transgresji”, czas Güntera Grassa, Wernera Herzoga, czas „nowej prywatności”, przekuwanej w projekt polityczny. Jarosław Iwaszkiewicz i – przede wszystkim – Miron Białoszewski pojawiają się w II tomie rozmów jako partnerzy tamtych poszukiwań.
      Duch zmarłego Kazimierza Wyki nawiedza mieszkanie Janion. Poczciwy język polonistyczny pęka pod naporem interpretacji demonicznych i wampirycznych. Powstaje nielegalne Towarzystwo Kursów Naukowych. Wybucha Sierpień.

Ashampoo_Snap_2017.05.17_21h59m38s_011_

Za niecałe więc 100 PLN możemy nabyć 12 świetnych książek! Myślicie, że warto? Ja zastanawiałem się dużo krócej, niż pisałem ten post! Nie zwlekajcie, bo zostało już niecałe 5 dni…


8 myśli w temacie “Dwa nowe pakiety Bookrage

        1. No właśnie to jest ta materia, którą wyjątkowo słabo toleruję – do tego stopnia, że nawet strofowany bywam z tego powodu przez żonę (!) 😉

          Polubienie

  1. No właśnie to nie bardzo trzyma się logiki 🙂 Jeśli zazdrość to dość pokręcona. Domyślam, że chodzi raczej o to, że ma w swoim zespole (przedstawicieli) dwóch gejów i chyba wolałaby aby moje nastawienie było nieco mniej radykalne 😉

    Polubienie

Dodaj komentarz